03 Eki

Plc Tamiri Ankara

Plc Tamiri Ankara

PLC’nin açılımı Programmable Logic Controller ve türkçesi ise Programlanabilir Mantıksal Denetleyicidir. PLC, fabrikaların üretim bölümlerinde veya makinelerin kontrolü gibi işlemlerin denetiminde kullanılan otomasyon cihazıdır. Genel bir tanım yapılacak olursa; girişleri lojik, veri işleme, sayma, karşılaştırma, aritmetik gibi bir veya birkaç işlem yaptıktan sonra çıkışa atayan, programlama desteği olan entegre bir cihazdır. Plc Tamiri Ankara adresinde plc ekran tamiri,plc kart tamiri işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Örneğin bir çamaşır makinesinin çalışmasını PLC dilinde söyleyecek olursak ; 45 dakika yıka, yıkamayı durdur, 15 dakika durulamaya başla, durulamayı durdur,10 dakika sıkmaya başla, sıkmayı durdur, işlemi bitir. Bir çoğunun üzerinde rs-485 ve rs-232 seri modbus haberleşme portları mevcuttur. Protokol olarak ascii veya rtu olarak seçim yapabilirsiniz.Girişler npn ve pnp, çıkışlar ise röle veya transistör tip olabilir. Bilgisayardan arayüz programlarını kullanarak usb portunuzu seri bir dönüştürücü ile çevirerek online olarak bağlanabilirsiniz. İki tip programlama yapılarına sahiptirler birincisi fonksiyon blokları ikincisi ise ladder diagramdır. Genelde uzak doğu üretimi olan PLC modelleri ladder dilini kullanarak programlanmaktadır.

Plc Tamiri Ankara
Plc Tamiri

Neden PLC Tamiri’ne ihtiyaç duyulur. ?

  • Arıza bakımından az sorun çıkartırlar. Bakımları kolaydır. Yine de arızalanabilirler. Bu olduğunda mail veya telefon ile iletişime geçerek plc tamiri merkezimizde plc tamiri hizmetinizi alabilirsiniz.
  • Çevre koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılmaları bakımından çevreden gelecek tehlikelere karşı dayanıklıdırlar. Eğer herhangi bir şekilde darbe alır ve arızalanırlarsa plc tamir merkezimizde tamiri yaoılacaktır.
  • Giriş ve çıkış noktaları bakımından az kablo kullanımı sayesinde de fazla yer kaplamazlar.
  • Bilgisayar ile kontrol edilebilirler.
  • Ucuzdurlar. Fakat plc tamiri yapılarak uzun yıllar kullanılabilir.

PLC Kullanım Alanları  

  •  Sıra Kontrol: PLC’ nin en çok kullanılan özelliğidir. Bu özellik paketlemeden başlayarak asansör endüstrilerinde bile kullanılmaktadır.
  •  Hareket Kontrol: Adımları takip eden sonsuz makinelerde örneğin; kauçuk, film ve kartezyen robot endüstrilerinde kullanılır.
  • Süreç Denetimi: Makineler çalışır durumda olduğunda makinelerin hız ayarlarını, ağırlıklarını, debini, basıncını, sıcaklığını kontrol eder.
  • Veri Yönetimi: Burada çoğu PLC’ ler zaman v.b kavramlarla değil algılama (sensör) kavramıyla çalışır. Örneğin; aydınlatma, havalandırma ( klima), çimento, tekstil, robot vb. sanayilerde kullanılır.

Kaynak :

PLC Nedir ve Nasıl Çalışır ?

Related Posts

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: